Pohádkový les ve Vaňově – kam na výlet o tomto víkendu

Už jste se byli u nás ve Vaňově podívat na Pohádkový les? Víte, že je kousíček za Ústím? Mám pro vás tip na výlet s dětmi, dokud ještě mají prázdniny. Náhodou mám totiž tenhle Pohádkový les“, dá se řícthned vedle domu, stejně jako Vrkoč, jen na druhou stranu Vaňova. Napravo Vrkoč, nalevo Pohádkový les a přímo před okny výhled na Střekov, prostě paráda. Tento malinký kousíček světa se nachází mezi vesnicí Vaňov a Dolními Zálezly v Ústeckém kraji. Jezdíte z Ústí do Prahy autem přes Lovosice? Tak kolem tohoto skrytého místa projíždíte každý den a ani o něm nevíte, a přitom z výšky na vás shlíží sám Neptun. Máte děti, které milují pohádky např. o loupežníku Rumcajsovi a Mance, nebo o Krtečkovi a jeho partě? Nebo jsou nadšenci do vyřezávaných postaviček a zvířátek ze dřeva? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli „ano“ :-), tak se dětem i vám zde bude na 99% líbit. Moje dcera sem chodí velmi ráda, hlavně kvůli studánce. V letních parnech se to hodí a dcera nemá problém se v té ledové vodě „osvěžit“. 🙂 No a já sem chodím moc ráda i do lesa a na kukandu, jestli třeba už nerostou houby.

Studánka v Pohádkovém lese
Studánka v Pohádkovém lese

Pohádkový les – jak se k němu dostat

AKTUÁLNĚ JSEM SE DOZVĚDĚLA, ŽE PÁN KTERÝ POSTAVIČKY UDRŽOVAL UŽ KONČÍ, JE TU ŠANCE PRO VŠECHNY DOBRÉ A ŠIKOVNÉ LIDI, KTEŘÍ BY CHTĚLI UDRŽET TENHLE LES A TŘEBA I PŘIDAT DALŠÍ NOVÉ POHÁDKOVÉ BYTOSTI… KAŽDÝ MŮŽE VYROBIT/OPRAVIT NĚCO. BYLO BY TO FAJN, DEJTE VĚDĚT, RÁDA DO TOHO PŮJDU S VÁMI, JEN VYŘEZÁVAT A OPRAVOVAT NEUMÍM, ALE ZAŘÍDÍM CO BUDE POTŘEBA 🙂

1) Vlakem

a) Zastávka Dolní Zalezly – procházka lesem

Jste vášnivý turista, kterého jen tak nějaký ten kilometr nepoloží? Pak vystupte v Dolních Zálezlech, (rychlíky a EC zde nestaví). Mapa zde.

b) Ústí nad Labem – hlavní nádraží

Pokud se rozhodnete vystoupit v Ústí nad Labem – hl. nádraží, tak Vaše cesta pak bude podobná, jako když jste jeli na Vrkoč. 🙂 Na Mírovém náměstí nastoupíte do autobusu č. 15 a pojedete s ním až téměř na konečnou zastávku. Vystoupíte na zastávce „Hřbitov“, a po pravé ruce budete mít tunýlek, kterým když projdete a vydáte se doleva, tak opět po pravé ruce budete mít hřbitov a vy už se tady nemůžete ztratit, půjdete pořád rovně, nikde nebudete zatáčet ani doleva, ani doprava. Projdete chatovou osadou, kde poslední chatka patří právě mistrovi řezbářovi, který se stará o postavičky, udržuje je, a díky němu tu máme další, dětmi a turisty navštěvovanou, dá se říci, atrakci, nebo takové malé přírodní muzeum pohádkových a jiných bytostí.

vlk - Pohádkový les Vaňov
vlk – Pohádkový les Vaňov

2) Autem

Směr Praha/ULsjedete z dálnice na 48 km a vydáte se směr Lovosice, kterými projedete během pár minut a pak už pojedete autem přes Dolní Zálezly až do Vaňova, kde hned na kraji po levé ruce můžete odbočit do tunýlku, a dát se opět doleva, kolem hřbitova, za nímž je malé kamenité parkoviště. Vejdou se na něj asi tak 3-4 auta, dle toho, jak ohleduplní řidiči tam ten den parkují. Ve všední den máte šanci, ale cesta je tam dost hrbolatá, neudržovaná a velmi úzká.

Ke najdu Pohádkový les ve Vaňově
Cesta k Pohadkovemu lesu

Můžete také zaparkovat u školy, nebo na parkovišti u autoservisu „Jelínek“ (naproti kotví loď Marie): Vjedete do Vaňova (stále ze směru Lovosice) a pojedete po hlavní stále rovně. Minete fotbalové hřiště a pár metrů za ním po pravé ruce uvidíte sjezd ke škole, nebo pojedete dál a po levé straně za zatáčkou budete mít velké a prostorné parkoviště. K Pohádkovému lesu se dostanete příjemnou procházkou kolem Labe. Až uvidíte kostel u silnice, tak odbočte k silnici, projděte tunýlkem, kolem hřbitova a rovnou cestou se vydáte skrz chatovou osadu až na začátek „Pohádkového lesa“. 

Rozcestí - Vaňov, Dolní Zálezly
Rozcestí – Vaňov, Dolní Zálezly
Manka a cipisek
Manka a Cipísek
Rumcajs - Pohádkový les Vaňov
Rumcajs – Pohádkový les Vaňov

Houby ještě nerostou – placatka to zachrání 🙂

Pohádkový les - Vaňov
Pohádkový les – Vaňov

Houby bohužel ještě nerostou. Já jsem vášnivá houbařka, a protože procházka je lesem, proč si ji nezpříjemnit pořádným hříbkem. Když jsme vyráželi na prochajdu, bylo sychravo a po dešti. Vzala jsem košík a do něj přibalila samozřejmě nožík a … ano, placatku. Tentokrát jsem si do ní nalila kávovou dobrotu, která se jmenuje stejně jako já (dobře, podobně jako já): „Tia Maria“ 🙂

Tia Maria - alkohol.cz
Tia Maria

Není to krémový likér, ale naopak konzistence mi připomínala whisky. Když jsem přivoněla poprvé, tak jsem se lekla, co to je za „driák“. Naštěstí to potom mě překvapilo, chuť alkoholu nebyla až tak silná, aby přebila sladkou chuť vanilky a kávy, ale rozhodně mě příjemně zahřála. Seženete na alkohol.cz. Houby nerostly a to mě trošku zklamalo, možnost loknout si sladké dobroty mi ovšem náladu zvedla.

tičko Hyndussidart
Tičko www.hyndussidart.com

Všimli jste si mého nového trička? Mám ráda jednoduché věci, a tohle tričko mě zaujalo na první pohled, sehnala jsem ho u svého oblíbeného e-shopu hyndussidart.comAle máte peška, mají od všeho jen jeden kus, takže tohle už je moje. 🙂 

Musím říci, že jsme si prochajdu jako vždy užili.

Ať už se do Pohádkového lesa vydáte, nebo ne, tak Vám přeji příjemný zbytek víkendu a pohodový začátek pracovního týdne.

M.