Krásy ostrova Kos – Zia

Půjčení auta, jak jsem psala v článku Jak si půjčit auto na Kosu a na co si dát bacha, proběhlo hladce, rozjezd jsme taky dali a já mohla začít plánovat výlety. Mapa Ostrova je poměrně skromná. Jsou tam totiž vyznačená jen některá místa 🙂 Sranda je, když čtete cedule a ptáte se partnera, který pevně svírá mapu: „už tam budeme?“ A odpověď navigujícího ve většině případu zněla: „já nevím, nevidím to na mapě.“ 🙂 Ale po pár dnech jsme se začali už orientovat a po týdnu jste tam jako doma :-). První zastávkou byla vesnička Zia, které leží jen 16 Km od hlavního města Kos.


Zia

Vesnička Zia nám byla doporučena nikoliv, protože se v ní nachází zachovalý vodní mlýn, ale proto, abychom nepřišli o dech beroucí západ slunce. A ač se stydím, i já jsem na ten mlýn zapomněla. Prostě jsem byla tak oslněná sluncem, že mlýn najednou jako by ani nebyl. 🙂

Cesta do Zii

Náš start byl kousek od Kardameny, bylo potřeba se dostat na kruhový objezd, odbočit na Kos a dojet až do vesnice Zipari, kde hned na kraji vesnice je odbočka na Ziu. Tak jsme to udělali poprvé. Podruhé jsem si cestu chtěla zkrátit a jela jsem přes vesničku Pyli. Cesta z Pyli do Zii není asfaltová, ale pískovo-kamenitá a velmi, velmi úzká (z mapy to nepoznáte).

Foto:sleva 725 kč na dovču

Tuto cestu bych doporučila jedině milovníkům adrenalinových sportů, tady by se vyřádili. 🙂
Za zmínku stojí i vesnička Pyli. Nám bylo řečeno, že je to stará vesnička, kde se nám jednoduše bude líbit. Nelíbilo. Přítel udělal fotky z auta, já z něj s dětmi odmítla vystoupit, a tím beru návštěvu Pyli za uzavřenou. Na fotce nejsou vidět lidi, což je možná škoda, ale věřte mi, že nebyl důvod vystupovat z auta. Všude jen domy, lidi a auta….

Pyli - Kos
Pyli – Kos

Nevěřte ani vzdálenostem na ukazatelích, prostě jeďte a věřte, že dojedete. 😀 My když jeli z Pyli do Zii, tak první ukazatel byl Zia 4 km, super, řekla jsem si, za chvilku tam jsme. Ujela jsem asi 10 km, když najednou vidím další ukazatel, Zia 2,5 km, tak to už jsem se pousmála a jela dál, a poslední ukazatel asi po 4 km byl Zia 2 km. No máte pocit, že jedete do vesnice, která se asi samovolně posouvá a je jen na Vaší trpělivosti a možná rychlosti, jestli ji dohoníte. 😀

Kos - Zia
Kos – Zia

Podhorská vesnička plná domácích dobrot

No ale když tam dojedete, tak nelitujete.

  1. Parkoviště – velké, místo jsme našli vždy a v pohodě
  2. Výhled – něco, co chcete vidět každý den
  3. Taverny – spousta menších taverniček, sednout jste si mohli u některých i do patra, takže výhled jste pak měli naprosto jedinečný
  4. Obchůdky a krámky – všude cetky, skoro jako tržnice, ale s naprosto jinou a rodinnou atmosférou
Kos - Zia
Kos – Zia

Tady z Čech mám averzi kamkoliv vlézt, aby na mě neskočil nadržený prodejce, který nutně potřebuje dneska provize. Tak jsem opatrně vešla do prvního krámku. Už na první pohled jsem si všimla, že je to krámek hlavně s domácí výrobou. Posléze jsem se i dozvěděla, že sirupy a oleje a vše, co tam najdeme, si paní dělá doma sama, a pak například ten sirup za 100 Kč (3,5 Euro) prodává turistům. Samozřejmě, že v krámku byly i jiné cetky (nejen domácí výrobky), ale zrovna tady to na mě působilo rodinně a přátelsky. Pán mi dal ochutnat sirup, a vyprávěl o tom, jak si to pěstují a pak vyrábí, ukázal mi i fotky a dostali jsme ještě mušličky na památku.

Kos - Zia
Kos – Zia

V krámku jsem utratila cca 15 Euro a (protože nechci, abyste věděli, za jaký blbiny utrácím peníze, tak to zkrátím a napíšu) měla jsem plnou igelitku se vším možným. 🙂 Je ale pravdou, že v krámku opodál, kam jsem vešla, to už naši tržnici připomínalo. Je to asi jako všude, někde prostě narazíte na lidi, kteří to dělají s láskou, a někde na nedůvěřivce, kteří Vás vyženou z krámku svým neustálým stalkováním. Výhled ze Zii byl ovšem nádherný a nepopsatelný. Pokud ostrov Kos navštívíte, rozhodně se tam zastavte, je to jedno z nejhezčích míst na Kosu.

Kos - Zia
Kos – Zia
Kos - Zia
Kos – Zia
Kos - Zia
Kos – Zia
Kos - Zia
Kos – Zia
Kos - Zia
Kos – Zia
Kos - Zia
Kos – Zia
Kos - Zia
Kos – Zia

A co Vy? Máte taky nějakou oblíbenou vesničku nebo město, které stojí za to, aby neupadlo v zapomnění? Hoďte mi písmenka do komentáře a nenechte svá krásná místa utajená. Pokud máte na svém blogu článek o nějakém zajímavém místě, tak mi ho také vložte do komentářů, ráda pěkné články na svůj FB nasdílím.