Dovolená v Itálii nebo v Řecku, vyberte si destinaci vhodnou právě pro vás

Přemýšlíte, kam na dovolenou k moři a rozhodujete se mezi oblíbenými destinacemi, jako je Řecko nebo Itálie? Zjistěte, která dovolenková destinace je pro vás nejvhodnější. Vyrazte na činnou sopku Vesuv a vyzkoušejte své řidičské schopnosti v Itálii nebo si dopřejte klidnou dovolenou na slunném ostrovu Kos.

Výstup na sopku Vesuv a okouzlující výhled na Neapol

Největším zážitkem z dovolené v Itálii byl pro celou naši rodinu výstup na Vesuv. Můžete si objednat autobusový zájezd, nebo si půjčit auto a dojet po dálnici až přímo pod Vesuv.

Foto: Vesuv kráter

Cesta autem na Vesuv

Cesta autem po dálnici na Vesuv není náročná, a pokud vyrazíte ráno, provoz bude klidný. Jen pozor, abyste nevyjeli z dálnice dříve, než máte.

Pokud se vám to stane, setkáte se silným a nikým neřízeným provozem v Neapoli. Rada pro vás zní, jeďte plynule a nezastavujte, i když to bude proti silničním pravidlům a snažte se dostat zpět na dálnici, která je v Itálii (dle mého názoru) nejbezpečnější. Ale ani na dálnici nečekejte dodržování předpisů. Italové žijí na plno, a tak jezdí i autem a je potřeba se jejich nepsaným pravidlům přizpůsobit. Pro řidiče, kteří nejsou vyježdění a za volantem si tolik nevěří, doporučuji raději zvolit cestu vlakem nebo autobusem.

Autem se pohodlně dostanete 4 km pod sopku. Už z parkoviště je výhled na ni doslova pohlcující.

Fto: Výhled na Vesuvio z parkoviště - dovolená v řecku nebo v itálii

Tip: Na parkovišti pod Vesuvem si počkejte na autobus, který vás po silnici vyveze další 2km pod Vesuv (platí se 1 euro/osoba ) a vy už pak jen vyšlápnete po prašné a opravdu strmé cestě až na vrchol Vesuvu.

Výhled na Neapolský záliv je úžasný a dech beroucí. Na vrcholu se můžete občerstvit, ale doporučuji si sebou vzít hodně pitné vody. Hlavně pokud se na Vesuv chystáte v létě. Teploty jsou vysoké a u prodejců ve stáncích voda dochází. Snaží se ji doplňovat, ale ne vždy budete mít štěstí.

Foto: dovolená v řecku nebo v itálii
Výhled na Neaoplský záliv z Vesuvu.

Řecký ostrov Kos a jeho krásy

Oproti Itálii, je řecký ostrov Kos o poznání klidnější. Autem tento ostrov projedete za 1 den a ještě se stihnete vykoupat v moři a dát si skvělou řeckou zmrzlinu. Řekové jsou o poznání klidnější národ, a proto by vás neměla překvapit siesta, která je u nich v poledním čase obvyklá.

Foto:výhled na ostrov Kos

Jak se jezdí autem na Kosu?

Na Kosu si rychle zvyknete a po 1 – 2 dnech řízení auta tam budete už jako doma. Přes ostrov Kos vede jedna hlavní silnice, po které se dostanete téměř všude. Provoz je velmi klidný, ale oproti Itálii zde pozor na silniční pravidla, která nemusí být turistům úplně jasná, více o tomto tématu píši v článku „jak si půjčit auto na Kosu a na co si dát bacha“.

Foto:KOS s autem za 1 den

Kam se na Kosu podívat?

Na Kosu je spousta krásných míst, které stojí za to vidět. Nejčastějším cílem turistů je hlavní město Kos. Najdete tam spoustu obchůdků, restaurací, ale také památek a Řecké historie.

Foto: západ slunce Zia řecko Kos
západ slunce Zia Řecko – Kos

V případě, že máte raději romantiku, rozjeďte se do městečka Zia. Cesta do tohoto romantického a sluncem zalitého města je po klikaté a velmi úzké silnici, ale stojí za to. Toto místo je turisty oblíbené především kvůli výhledu na západ slunce, který je naprosto famózní.

Pokud hledáte tedy dovolenou, kde si odpočinete, bez adrenalinu při jízdě autem Kos je pro vás jako stvořený.

Tip: Přečtěte si také o plážích na Kosu a užijte si dovolenou u moře bez zbytečných komplikací.