Protože jsem především matka od dvou dětí, tak stále hledám možnosti a výrobky, které neuškodí ani dětem, ani nezatíží přírodu. Taky třídím odpad a snažím se vyhýbat igelitu a plastu, i když úplně vždycky to nejde. Denně můj syn vynáší pytel plastu do kontejneru a já se ptám: kde se to bere? A tak hledám obchody, kde bych mohla nakupovat výrobky pro sebe i své nejbližší a snažím se, aby z naší domácnosti plast zmizel. Jenže si myslím, že to nestačí, a je potřeba o tom mluvit a psát a snažit se přesvědčit více lidí kolem sebe, aby levnou variantu vyměnili za zdravou. Tak hledám různé zdravé možnosti, které plast nahradí, a ačkoliv jsou to samozřejmě dražší varianty, tak čekám, že se mi prašule vrátí zpět. Mám pro vás pár příkladů a tipů. Econea – e-shop pro každodenní hrdiny mě zaujal, a asi nejvíc slogan: „Buď bambus“, kterým se nyní hodlám řídit. Přidáte se?
Plast všude kolem nás
O tom, jak jsou znečištěné oceány plastem, psát nemusím, je toho plný internet. Zeptám se ale: byli jste na dovolené u moře? Šli jste ráno šnorchlovat nebo se potápět? Nebo, ono i stačí si jít jen zaplavat… Já ano, a příjemné to teda nebylo. Kolem mě plavalo tolik hegeše, igelit, cáry pytlíků atd., že mě přešla chuť na šnorchlování. Jasné, byly mezi tím i řasy a jiné mořské parády, ale ty tam standardně i být mají.
Ale pojďme blíž, třeba do našich lesů a hájů. Protože vím, že mě čtou hodně houbaři, a díky za to 🙂, tak mi jistě dáte za pravdu, že to, co se válí v lesích – odpadky, flašky, kusy čehosi – je otřesné. No bohužel, nebo naštěstí, ty lesy jsou obrovské a pokud se nebojíte jít hlouběji, takže vás to tolik u toho houbaření nepálí jako u šnorchlování (což je na jednu stranu škoda, na druhou bychom ani my, slušní houbaři, do lesa už nevlezli). Ale to neznamená, že je to v pořádku. My všechen bordel, kterej si do lesa přineseme, si také odneseme. A to je v pořádku, řekla bych.
Econea – Ekolahev tip č. 1
Právě v tomhle e-shopíku mají eko lahve, ale i eko termosky. Mrkněte. Jsou ideální na houby, vypadají fakt pěkně, mají je v několika barevných provedeních.
Lahve stojí od 229,- Kč a termosky od 599 Kč. Pro děti do školy jsou lahve naprosto ideální. Objednala jsem si i termosku.
Zubní kartáček
Kartáčky na zuby, i když to může vypadat jako maličkost, tak jsou také z umělé hmoty. U nás doma se jich jeden čas sešlo tolik, že jsem se nestihla divit. Kolikrát se vám stalo, že jste takový kartáček někde zapomněli? A šli s koupit nový? No já na počty moc nejsem, ale i tak si dokáži v hlavě spočítat, že pokud by to udělal každý člověk v ČR za svůj život např. 3x (ať nepřeháním), tak to máte 10.578.820*3 = 1.269.458.400 ks zbytečně koupených plastových kartáčků. To je pořádná hromada… Jasně tak bude to krapet méně když odečteme novorozeňata, ale to je kupa plastu lidi.
Tak buď bambus a kup si přírodní zubní kartáček. Teď se plast už nenosí. 🙂 Na Econea mají kartáčky z bambusu jak pro děti tak pro dospělé.
Pro děti specialitku, kartáček, který je první na světě a je vyroben 100% z geneticky nemodifikovaného, rozložitelného kukuřičného škrobu.
Tak co vy na to? Já už nakupuji dárky k vánocům, je říjen takže je na čase. Tak třeba tip pro vás jak zdravě obdarovat rodinu a kamarády. 🙂