Jak se žije v blízkosti aktivního vulkánu Fuego – rozhovor

Jak se žije v blízkosti aktivního vulkánu Fuego – rozhovor Axelem. Vulkán Fuego se v neděli 3.6.2018 probudil a ukázal svou sílu. Guatemalské pobřeží zažilo zemětřesení o síle 5,2 stupňů. Axel O.M.A. je Guatemalec, žijící 50km od vulkánu. Přečtěte si jak se mu žije v blízkosti vulkánu, jaké jsou bezpečnostní opatření a jak probíhalo varování občanů a další informace o životě na Guatemale.

Já děkuji Axelovi za rozhovor. Odpovědi jsem hltala jedním dechem a veselo mi z toho nebylo. 🙁

Jak se žije v blízkosti aktivního vulkánu Fuego – rozhovor s Axelem 

Axel Omar Maza Arrecis má velmi dobré zaměstnání , jeho plat by tedy měl být vyšší než u nás např. prodavačky, ale není tomu tak. Je vzdělaný, věk 29 let a nemá děti. I přes to nemá peníze na rozhazování. V Guatemale je průměrným svobodným občanem, který jde, jak sám říká, od výplaty k výplatě. On se ovšem za chudého nepovažuje, naopak vidí kolem sebe lidi, kteří nemají peníze na vzdělání a získání podobné pracovní pozice jako on. Když vybuchne vulkán, lidé jsou nuceni opustit svá obydlí, nechat vše ležet a utíkat. Ti co se nechtějí vzdát svého příbytku, dle slov Axela, se schovají do skříní (nemají sklepy) a uhoří. 

Jaká je podpora od státu a kdo má zodpovědnost za včasnou evakuaci lidí při začínající aktivitě vulkánu? Přečtěte si rozhovor, kde se vše dozvíte. 

Rozhovor s Axelem

 

1) Otázka: Jak bys popsal tvůj normální život poblíž aktivních vulkánů? Kolik jich je aktivních a jak daleko od nich žiješ?

“ Je zde 37 vulkánů. Většina z nich není činná – jen 3 vulkány zde jsou aktivní:

1) „Volcán Santiaguito“

2) „Volcán de Pacaya“

  • (27 km v přímém směru do města) je nejvíce aktivní – od roku 2010 – 2014 byl aktivní 2x. Někteří lidé bydlící blízko u vulkánu přišli o své domy a několik jich zemřelo, ti co bydlí dál, zažívají pokaždé popelový déšť.

3) „Volcán de fuego“

  • (oheň sopky, 42 km do města) ten nám nyní dělá problémy. Sopka Fuego neměla takto velký a silný výbuch od roku 1974.
  • Před otřesem od roku 1974 jsme každé ráno (cca v 7 hod), cítili otřesy a viděli popelový obláček a déšť , ale byli jsme v klidu. Byl to jen obrázek za oknem a malinké otřesy půdy, na které si člověk zvykne.“ Bydlím 50km od vulkánu, tedy nejsem přímo zasažen jako ti co bydlí blízko. I přes to, že bydlím 50 km od vulkánu, když vyjdu z domu, vidím zem, pokrytou černým popelem a vlastně vše kam se podíváte je pokryto černým popelem. Ačkoliv nejsme přímo zasaženi, události spojené s vulkánem nás velmi ovlivňují. Je to všude, ve zprávách, na FB – všude. Je šílené vidět všude lidská těla pokrytá popelem, mrtvá těla na podlaze, muže, ženy (i těhotné) a děti. „

 

2) Jaký je postup, co se děje, když sopka začne být aktivní? Jak jsou lidé v blízkém okolí varováni? Kým?

 

 

„Tady v Guatemale existuje instituce jménem CONRED (Comision Nacional para la Reduccion de Desastres), což znamená něco jako „národní komise pro snižování katastrof“. Tato instituce má na starosti prevenci nebo snížení nebezpečí pro lidi, pokud jde o přírodní katastrofy. V tomto případě ovšem bylo zveřejněno na sociálních sítích JEN oznámení ve znění „Ohnivá sopka“ což bylo již druhé stejné oznámení o aktivitě vulkánu za rok 2018nikde nebyla zveřejněna informace o nutné evakuaci, což byl v tomto případě problém.“

„Tragédie přišla o několik hodin později a o život přišel i jeden pracovník CONRED, který pravděpodobně chtěl varovat lidi z celého města, ale už bylo příliš pozdě pro všechny i pro něj.“

Proč se nejednalo včas?

„Korupce! (zde více o korupci v Guatemala, zde ) Pro tuto práci je potřeba lidí, kteří vědí co mají dělat a mají dostatek znalostí o přírodních katastrofách a měli by ostatní lidi varovat ve správný čas. Bohužel zde to tak není. Ve vedení společnosti je prezident Guatemaly (další informace o zatčení prezidenta z podezření z korupce) a do vedení společnosti postavil lidi bez ohledu na to, zdali potřebné zkušenosti mají či nikoliv.“ 

 

 

3) Jak to řeší vláda? Je nějaký program, který nabízí pomoc lidem a jejich rodinám postiženým touto katastrofou?

 

„Jednoho času náš „klaun“ (naráží na prezidentovu předešlou kariéru komika info zde) prezident řekl: “I am ashamed to say it, but our law do not let us use any cent for an emergency” (překlad – Stydím se za to, ale náš právní systém nás neopravňuje dát byť jediný cent do záchraných akcí) . Není to pravda! Je možné vyhlásit kalamitní stav, což znamená, že je možno využít neomezené peníze k použití pro záchrannou akci. Bez omezení – bez otázek. Vláda má miliony, ale jen malé procento je použito na záchranné akce a pomoc lidem.

Lidé v Guatemale jsou ti nejlepší a nejhodnější lidi! (cituji: People from Guatemala is one of the greatest men) Tím si můžeš být jistá, že to tak je! Nemáš ani potuchy kolik tu máme míst, kde si lidi pomáhají a přinášejí věci pro pomoc druhým (jídlo, oblečení, vodu, boty, atd. atd.) Lidé si pomáhají mezi sebou.  Pomoc je pro lidi postižené katastrofou a hasiče, záchranáře, vojáky, jednoduše pro všechny kdo se podíleli na záchraně.

Jsem si naprosto jistý, že vláda bude opět slibovat, že postaví lidem nové domy. Lidi si začnou hledat nové místo na stavění, možná i stavba začne a pak to skončí a nic se nestane. Tohle je tu poslední dobou běžné. Naposledy se to stalo s tragédií, kde kus hory spadnul na městečko El Cambray Dos, 15 km východně od hlavního města. Sesuv zabil nejméně 280 lidí a ostatní přišli o domy. Můžeme říct, že sesuv půdy srovnal úplně vesnici se zemí. Lidem byli slíbeny nové domy, které ovšem nikdy nebyly postaveny. „

 

Video – dítě nalezené v domě matka zemřela.

https://www.facebook.com/univisionnoticias/videos/10157154610619796/

 

Jaké jsou pracovní a platové podmínky ?

„Většina lidí zde jde, jak se říká, od výplaty k výplatě. Nemůžu říci, že já jsem bohatý, vůbec nejsem, ale mám vzdělání, mám dobrou práci, auto a místo kde žít a co jíst. Spousta lidí zde, když mají to štěstí, mají práci, která není moc dobře placená, nemají auto a možná ani někdy co jíst. A opět se vracím ke korupci.

„Vláda chce, aby lidi byli chudí a hloupí, když nebudou mít vzdělání, nikdy nebudou vládu obviňovat z toho, že něco dělá špatně. Budou se na ni obracet pro pomoc, a když jim vláda dá pytel s obilím jednou do roka, budou je volit znovu a znovu. Víš jak, je to začarovaný kruh.“

Ovšem také zde máme spoustu nádherných místúžasnou přírodu, spoustu řek, vulkánů, kam se podíváte, vidíte hory, je to opravdu krásné, ale to sebou to nese i určitá rizika a dopady. Naučili jsme se s nimi žít. Lidé, ačkoliv by rádi žili na bezpečnějších místech, nemají na to bohužel peníze, a proto žijí tam, kde žijí – v neustálém nebezpečí.

Přísahám, že naše země je nádherná, ne ve městech, ale mimo ně. Máme opravdu hodně krásných míst, která stojí za to vidět. Turisti, kteří přicházejí do Guatemaly, jsou překvapeni a nestačí se divit, jak to tu máme krásné.“

 

guatemala
guatemala

„Axel Omar Maza Arrecis“